Czytanie zbliża – XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Czytanie zbliża – XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Po raz szesnasty nowotomyska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję, zainicjowaną przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom brzmiało: Czytanie zbliża. W dniach od 5 do 9 czerwca, za sprawą gości odwiedzających Strefę Koloru, nowotomyscy przedszkolacy i uczniowie przekonali się, że czytanie, rzeczywiście może zbliżać do różnych dziedzin życia…

… do wiedzy
O to, by poszerzyć wiedzę dzieci zadbały nauczycielka Lidia Dudek oraz dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Tomyślu Magdalena Kędzia – Kluj.
Lidia Dudek na co dzień pełni funkcję kierownika szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, gdzie dba m.in. o rozwój zawodowy uczniów. W związku z tym, to właśnie temat różnych zawodów poruszyła z przedszkolakami z Bajkowego Zacisza. Świetny początek do omówienia tej kwestii stanowiła przeczytana książka pt. „Ignaś Kitek, architekt”. To przezabawna i niepokorna książka o realizowaniu swoich pasji wbrew przeciwnościom, która bardzo przypadła do gustu małych słuchaczom. Zainspirowani niezwykłymi zdolnościami tytułowego bohatera, przedszkolacy przystąpili do postawienia wspólnymi siłami jak najwyższej wieży z klocków. Każdy podzielił się również swoimi marzeniami, dotyczącymi wykonywanego w przyszłości zawodu.
Magdalena Kędzia – Kluj spotkała się z grupą Jarzębinki z Przedszkola nr 5, by w bardzo fachowy, a zarazem zabawny sposób przekazać dzieciom wiedzę na temat tego, jak mogą sobie poradzić z uczuciem złości. Przeczytała dzieciom opowiadanie, którego bohater kierowany złością zachowywał się w sposób niegrzeczny względem najbliższych. Dzieci opowiedziały o sytuacjach, w których same odczuwają złość, po czym dowiedziały się, jak sobie wtedy pomóc. Słuchały i ćwiczyły bardzo uważnie, a na zakończenie spotkania, wszystkie sposoby radzenia sobie ze złością potrafiły bezbłędnie wymienić.

… do siebie
Czytanie może zbliżać w sensie dosłownym. Zazwyczaj w sytuacji , kiedy rodzic czyta dziecku, znajduje się w bardzo bliskiej odległości, często obejmując je rodzicielskim ramieniem. Dzięki temu czytanie zbliża także emocjonalnie, podobnie jak wspólne słuchanie czytanych opowieści. Wiedzą o tym doskonale uczestnicy wtorkowych Poranków w bibliotece – cotygodniowych spotkań dla dzieci i ich opiekunów, prowadzonych przez bibliotekarki. W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom maluchy i dorośli wspólnie wysłuchali bajki pt. „Miejsce na miotle”, po czym przystąpili do zabawy i tworzenia prac plastycznych, inspirowanych czytaną książką.

…do sztuki
W trakcie tygodnia czytania Strefę Koloru odwiedził Maciej szymanowicz – autor okładek i ilustracji do książek, który dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 przeprowadził warsztat ilustratorski. Przeczytał fragment książki Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”, do którego uczniowie wykonali ilustracje. Zadanie poprzedzone zostało wskazówkami, w jaki sposób wiarygodnie oddać emocje rysowanych postaci. Połączenie literatury i sztuki od zawsze szło ze sobą w parze. Nie inaczej było i tym razem, o czym świadczyć może entuzjazm, z jakim uczniowie ustawili się po pamiątkowy autograf artysty.

…do muzyki
Muzyczno – literackie spotkanie, śpiewem i czytaniem „Bajki o Piosence i nutkach” wypełniła Aleksandra Walczak – wieloletni pedagog w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu. Z ogromną energią zagrzewała  dzieci z Przedszkola nr 5 do wspólnego śpiewania piosenek i klaskania, przy akompaniamencie pianina, na którym grała. Wyjaśniła różnicę w brzmieniu poszczególnych nutek i zaznajomiła dzieci z poszczególnymi muzycznymi pojęciami. Po takiej dawce pozytywnych wrażeń, wśród uczestników spotkania dało się słyszeć głosy, że, chętnie zapiszą się do Państwowej Szkoły Muzycznej. W tak radosnej, rozśpiewanej, muzycznej atmosferze, XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom dobiegł końca.
 
Materiał: Izabela Putz

Galeria: 
Czytanie zbliża – XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom